wtorek, 15 września 2015

Omlety Karoliny

     Jeszcze jakiś czas temu zastanawiałam się "o co chodzi z tymi omletami?"
Internet wypełniał się codziennie mnóstwem zdjęć pięknych zdjęć omletów, które mnie najzwyczajniej w świecie nie smakowały.
Postanowiłam jednak dać omletom jeszcze jedną szansę i udało mi się wreszcie opracować omlety, które teraz są moją ulubioną opcją śniadaniową.



Omlet z mąki kokosowej z dodatkiem nutelli z awokado i świeżych malin


Jak robię omlet?


   Do omletu zazwyczaj używam 3 jajek- 3 białka i w zależności od dnia, 1 lub 2 żółtka.
Białka ubijam na sztywną pianę. Gdy piana jest gotowa, dodaję dodatki smakowe (może to być łyżeczka kakao, szczypta cynamonu, czasem kropla aromatu waniliowego, pomarańczowego) i żółtko/żółtka. Wszystko miksuję. Następnie wyłączam mikser i dodaję 2 łyżki płatków owsianych lub 2 łyżki mąki (kokosowej lub migdałowej) i delikatnie mieszam łyżką tak, aby nie zniszczyć piany.

Masę przekładam na patelnię (warto zainwestować w dobrą, beztłuszczową jeżeli nie masz takiej użyj kropli oleju kokosowego). Smażę na średniej temperaturze pod przykryciem.



Omlet z płatkami owsianymi z dodatkiem kiwi, malin i łyżeczką deseru ryżowego


Co dodaję do omletu?


- syropy bez kalorii typu Walden Farms, Hersheys  (można zakupić tutaj )
- świeże owoce (truskawki, kiwi, maliny, borówki)
- czekoladę z awokado bądź daktyli (przepis na moim blogu tutaj )
- domowe dżemy bez cukru
- chudy twarożek
- musy owocowe (zblendowane truskawki, borówki, maliny i inne słodzone ksylitolem lub miodem)
- posypki z wiórków kokosowych, płatków migdałowych, mielonych orzechów


Jak podać omlet?



   Pełna dowolność ale jednocześnie pole do popisu, żeby tak na prawdę proste danie podać w przepiękny, zachęcający sposób.
Omlet można podać w całości na płasko, złożyć na pół w "kieszonkę", zwinąć w rulon, zwinąć i pokroić na mini roladki, pokroić w trójkąty. Można też usmażyć kilka mniejszych i ułożyć na kształt mini-torcika.

Roladki omletowe z dżemem borówkowym, malinami i czekoladą z daktyli



Omlet kakaowy z musem truskawkowym i borówkami





Ulubione smaki omletów:


  • szarlotkowy
Ciasto omletowe przygotowuję z płatkami owsianymi (całymi bądź zmielonymi), a na wierzch omleta układam posiekane jabłka lub starte wymieszane z cynamonem. Smażę pod przykryciem. Gdy góra omletu jest ścięta delikatne przewracam go "jabłkami do dołu" i smażę do momentu aż owoce zaczynają puszczać sok. Gotowy omlet posypuję łyżeczką erytrolu
  • piernikowy
Do ciasta omletowego dodaję płatki owsiane, łyżeczkę kakao, kroplę aromatu waniliowego oraz pół łyżeczki przyprawy do piernika. Jeżeli nie mam gotowej przyprawy dodaję szczyptę kardamonu, łyżeczkę cynamonu oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Następnie do ciasta dodaję siekane orzechy włoskie oraz posiekane śliwki. Możesz dodać do smaku lub jeżeli prowadzisz dietę to zgodnie z tym na co pozwala Ci kaloryka i makro. Smażę na oleju kokosowym.



  • jagodzianka
Wykonanie jak w szarlotkowym, z tym, że zamiast jabłek są borówki. Całość zwijam i serwuje w postaci rolady posypanej cukrem-pudrem z erytrolu bądź ksylitolu


  • ciasto śliwkowe
Pyszny omlet o smaku ciasta śliwkowego. Wykonanie jak w szarlotkowym, z tym, że zamiast przewracać omlet przekładam go na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i piekę przez kilka minut w piekarniku. Wierzch posypuję cukrem pudrem z erytrolu.



  1. Ile taki omlet ma kcal?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy dokładnie z czego zrobisz i jakie dodatki. Polecam stronę www.ilewazy.pl do obliczania wartości kalorycznej poszczególnych składników.

      Usuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search