piątek, 29 stycznia 2016

Savoir Vivre w klubie fitness

Savoir Vivre w klubie fitness

     Klub fitness to miejsce, w którym spotyka się bardzo wiele różnych osób. W pewnym sensie siłownie i kluby fitness rządzą się swoimi prawami, nadrzędną regułą jest jednak zachowanie kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. Specyfika takich miejsc powoduje, że szczególnie początkujące osoby, mogą mieć czasem problem ze swobodnym zachowywaniem się i wyczuciem co można, a czego nie powinno się robić. Pomyślałam więc, że wrzucę kilka rad dotyczących zasad zachowania na siłowni/w klubie fitness.





1. Przywitaj się



     Oprócz standardowego powitania na wejściu do klubu, warto przywitać się też z innymi ćwiczącymi. O ile w mniejszych klubach fitness powiedzenie "cześć" przy wejściu do szatni wydaje się rzeczą całkowicie normalną, o tyle w większych sieciach zazwyczaj napotykam na zdziwione spojrzenia i niestety, bardzo często, na brak odzewu. Przywitanie się w szatni jest miłym i grzecznym gestem i nie ma kompletnie powodu do jego unikania. Podobnie na sali treningowej; jeżeli kolejny dzień napotykasz na kogoś, zaczynasz rozpoznawać stałych bywalców, przywitaj się, powiedz cześć lub przynajmniej uśmiechnij.







2. Zwracaj uwagę na to co się dzieje wokół Ciebie



     Rozłożyłaś swoje buty, ubrania i inne sprzęty na całej ławce w szatni, a koleżanka obok nie ma miejsca żeby usiąść. Suszysz włosy przy użyciu dwóch suszarek, a następna osoba musi czekać długo na skorzystanie z suszarki. Korzystasz z toalety jak z kabiny do przebierania się? Nie myśl tylko o sobie, staraj się być uprzejma i pomocna dla innych.








3. Pamiętaj nie jesteś sama



     Głośne, "intensywne" rozmowy na sali treningowej naprawdę mogą bardzo przeszkadzać innym trenującym. Oczywiście na siłowni nie ma zakazu rozmowy i każdy powinie czuć się swobodnie, ale trzeba jednocześnie szanować komfort pozostałych ćwiczących. Plotki i rozmowy o prywatnych sprawach z koleżanką zostaw sobie na wizytę domową. Podobnie jest z rozmowami telefonicznymi w szatni. Nikt nie ma ochoty słuchać kto z kim, gdzie, dlaczego, co on powiedział Tobie, Ty jemu i dlaczego tak, a nie inaczej...



źródłó: www.buzzfeed.com




4. Zostawiaj po sobie porządek



     Używasz jakiegoś sprzętu? Odłóż go później na miejsce. Zdejmij ciężary ze sztangi, odnieś sztangę. Przetrzyj po sobie ławeczkę, bieżnię lub inne sprzęty, których używałaś.



źródło: www.stayfitbug.com



5. Proś o pomoc...



     Nie obawiaj się prosić o pomoc. Nie wiesz jak się używa danego urządzenia, potrzebujesz dodatkowych informacji? Zapytaj pracownika siłowni, trenera lub innego ćwiczącego. Nie wszyscy muszą się znać na wszystkim i każdy ma prawo być początkujący, absolutnie nie masz się czego wstydzić.







6. ...ale nie przeszkadzaj 



     Nie zagaduj osób w trakcie wykonywania ćwiczeń. Jeżeli potrzebujesz pomocy poczekaj aż ćwiczący będzie miał przerwę. Również głośne rozmowy, w tym na bardzo prywatne tematy, głośne okrzyki motywujące i gorączkowe, pełne "zaangażowania" rady udzielane głośno koleżance nie pomagają zazwyczaj ćwiczyć w skupieniu.




7. Nie żartuj z innych ćwiczących



      Jeżeli masz zastrzeżenia do sposobu w jaki ktoś wykonuje ćwiczenie podejdź, zwróć uwagę,  zapytaj. Być może jest to sposób wykonywania danego ćwiczenia, z którym się jeszcze nie zetknęłaś- dzięki rozmowie możesz się nauczyć czegoś nowego, A może ta osoba faktycznie nie wie jak poprawnie wykonywać to ćwiczenie- wtedy możesz delikatnie i grzecznie udzielić rady takie osoby. Bądź otwarta i miej dobre intencje, wzajemna pomoc to podstawa. Przede wszystkim nie naśmiewaj się z nikogo i nie ośmieszaj nikogo z ćwiczących.







8. Dziel się z innymi



     Ktoś chciałby ćwiczyć na tym samym sprzęcie, którego w danym momencie używasz? Zaproponuj, że możecie się zmieniać. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie robić swoje ćwiczenia na przemian.






Miłego trenowania, we wspaniałej, inspirującej atmosferze
Buziaki
Karolina

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search